Król – Nieumiarkowania

20200418_163606-1

Poznałem dopiero na początku 2020. Pan sąsiad pisze do mnie pewnego styczniowego dnia nie czy wybieram się może na Króla.

Ej, ale jakiego króla?

No ten co wygrał paszport polityki, fajny! Mimo, że z Gorzowa!

No i tak się zaczęło, tego popołudnia na Spotyfaju dorwałem Nieumiarkowania.

Wchodziło pomalutku, najpierw jakieś takie wokalne skojarzenia z Roguckim, gdzieś tam słyszałem kogoś innego, potem wczułem się w tę muzykę, w teksty. Po miesiącu miałem już 2 winyle – w chwili obecnej czwarty do mnie jedzie. No zaraził mnie sąsiad!

Teraz podczas pandemii Król z małżonką dał jeszcze świetny koncert w ramach Męskie granie w domu – idealnie wpasował się w ten czas zarazy.

Zazwyczaj daję albumom odetchnąć zanim coś napiszę, ale ten został już tak przewałkowany, a do tego mam już teraz porównanie z innymi albumami więc muszę przyznać, że ten najnowszy jest taki – najżywszy z tych co poznałem.

Jest to taka żywotność, która jak w kawałku Godzina piętnasta i ciemno każe troszkę przy tych trąbkach potańczyć i się poruszać. Bardzo podoba mi się brzmienie tego kawałka – idealny na słuchawki, jakość jest świetna.

Głodne dusze sprawiają, że ma się ochotę bujać i pogwizdać – nie wiem o czym są teksty – ale to się chce śpiewać – jest to jakiś dar bo zna się te kawałki już podczas pierwszego słuchania – i już na drugim refrenie śpiewa się razem z Królem.

Cały album jest dla mnie takim pomieszaniem tańca i niepokoju – taniec w czasach zarazy? Ten niepokój wzrasta z wrzaskiem Iwony Król w Pierwszy i ostatni, czuję tu skojarzenia z Marią Peszek. Ten numer jest dla mnie najbardziej przesycony czymś negatywnym na tym albumie, ale czymś takim potrzebny, czymś czego się trzeba pozbyć przez wykrzyczenie.

Okazało się to taka podróż przez mgłę dźwięków i słów – znów pojawia się tu duet – czasem by coś wyszeptać, czasem by wykrzyczeć, a czasem by ciekawie zrobić to wszystko na raz. Te klawisze na koniec delikatnie koją, a wrzask i szept Iwony idealnie się tu komponuje.

20200418_163619-1

Oni szli przez las
My lecimy
Ich nie zaproszą drugi raz
My się sami wprosimy
Do przodu dwa
Ewentualnie trzy w górę
Niech żebra pękają
Przecinając skórę

Nie wiem i nie chcę wiedzieć o czym są te słowa w Te smaki i zapachy, ale podoba mi się bardzo mnogość interpretacji w tekstach Króla – myślenie o czym to jest jest częścią tej całej zabawy, to się resztą tyczy wszystkich utworów Gorzowianina.

Czas siedmiu prób jest wierszem, który został wpleciony w dźwięki – zresztą czy to nie jest za każdym razem na tej płycie. Jestem ciekaw jak powstają te numery – zgaduję, że teksty są pierwsze, a potem zaczyna się zabawa w otoczenie ich w dźwięki.

Druga pomoc zaczyna się w bardzo nietypowy sposób, bo brzmi jakby był urwany, taki rozpoczęty od środka. Kończy się również urwaniem –  Numer w pewnym momencie jest jest trochę hiphopowy, gdy Król deklamuje, która to jest część opowieści.

Gdy słyszę W dole miast zawsze do głowy przychodzi mi Andrzej Zaucha – nawet nie wiem czemu, nie jestem w sumie fanem jedyne skojarzenie z nim mam gdy jako pięciolatek leżałem na kanapie w Rzepinie a z gramofonu leciał album pan Andrzej. Równie dobrze tego zdarzenia mogło nie być i to sobie wyśniłem  – ale jak słyszę Króla w tym kawałku to czuję ducha AZ.

Kończący album Gula jest dość trudnym aczkolwiek ciekawym zakończeniem świetnego albumu – czekam na nowe Państwo Król – bardzo chciałbym Was zobaczyć na żywo – podobno w czerwcu macie się pojawić na dniach województwa lubuskiego w moim mieście, ale coś czuję, że korona pokrzyżuje Królom plany.

3 Komentarze Dodaj własny

 1. Karol Otkała pisze:

  Wróciłeś – fajnie:)

  1. tomilol pisze:

   heja, no pomalutku wracam, zobaczymy na jak długo, a Ty już nie wordpress? Gdzie teraz Cie szukac?

   1. Karol Otkała pisze:

    swiat-muzyki.pl lub stereolife.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s